MACARİSTAN’DA UÇUŞ EĞİTİMİ

Son yıllarda Türkiye’de yükselen havacılık sektörü havayolu şirketlerinin sayısının artmasına, bununla beraber artan uçak sayısı da pilot ihtiyacının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu durum pilotluk mesleğini cazip hale getirip ilginin artmasına yol açmıştır. Tabi ki bunun sonucunda ülkemizde “iş garantili” vaatleri ile açılan ve çok kısa bir zamanda kapanan ya da gerçekte bu söylemin yalan olduğu ortaya çıkan bir çok uçuş okulu ortaya çıkmıştır. İşe kabulünüzün gerekli lisanları aldıktan sonra sizin başarınız, beceriniz ve karakteriniz ile ilgili olduğu asla unutulmamalıdır. Ayrıca günümüzde havayolu şirketlerinin milyon dolarlık uçaklarını, güvenmedikleri pilotlara teslim etmesi düşünülemez.

Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından sonra İstanbula yapımına başlanan 3. havalimanı için Türkiye’de faaliyet gösteren havayolu şirketleri hazırlıklara başlamış ve yeni rekor sayılan sayıda uçak siparişi vermişlerdir. Bu durum hali hazırda ihtiyaç duyulan pilot sayısının artmasına da sebep olmuştur. Ayrıca 2016 yılında uygulanmaya başlanacak olan uçuş saatleri ile ilgili bazı kurallar bu açığın daha da artmasına sebep olacaktır. Ancak bu sebeplerden dolayı da alınacak ya da yetiştirilecek pilot adaylarının, artan uçak sayısı ile havada ve havalimanlarında artan hava trafiğine uyum sağlayabilecek bilgiye, tecrübeye ve en önemlisi havacılık dili olan İngilizce iletişim yeteneğine en üst düzeyde sahip olması gerekmektedir.

Maalesef ki Türkiye’de pilot öğrencilerinin iyi bir şekilde yetişmesini sağlayabilecek sayıda havalimanı, iletişim ortamı ve hava koşulları bulunmamaktadır.

Peki, pilot olmak için neler gerekli?  Size elimizden geldiğince pilot olmak için neler gerekli ve hava yolu şirketleri pilot adayından neler beklemektedir sorularına kısaca cevap vermeye çalışacağız…

Ülkemizde birçok havayolu yeni pilot adaylarından sadece ATPL Frozen (Dondurulmuş Havayolu taşımacılık pilot lisansı) dediğimiz pilot lisansını istemektedir . Ancak aslında gerçek olan CPL (Commercial pilot, Ticari Pilot ) lisansı alırken aynı zamanda 14 ATPL teori yazılısını da geçen pilot eğer 5 yıl içerisinde havada 1500 saat uçuş (bunun 500 saati Multi Crew olarak) tamamlarsa lisansı otomatik olarak ATPL lisansına döneceğinden, bu sınavları geçmiş ve Cpl /Me /Ir lisanslı pilotlar “ATPL Frozen” lisanslı pilot diye anılmaktadırlar.

Ülkemizde verilen bu lisanslar JAA ULUSAL LİSANSTIR. JAA (joint Aviation Authority ) 8 Nisan 2012 tarihinde tüm pilot lisans verme yetkilerini EASA (European Aviation Safety Agency) ‘ye devretmiştir.  Türkiye Avrupa Birliği ülkesi olmadığından, Avrupa’da verilen lisanslar EASA CPL/ME/IR olmuş , ülkemizde verilen lisanslar ise ulusal lisansa dönüşmüş ve ne yazık ki eskisi gibi JAA bağlı tüm Avrupa ülkelerinde geçmez hale gelmiştir. Yani Türkiye’den lisans alan yeni bir pilot Easa üyesi olan başka hiç bir ülkede iş bulamaz hale gelmiştir.

Bütün bu sebepler pilot adaylarını tüm dünyada geçerli, daha ekonomik uçuş okullarına ve ülkelere yönlendirmektedir. Bu ülkelerin başında da Macaristan gelmektedir. Peki neden Macaristan? Şimdi bu konu hakkında biraz bilgi verelim.

Macaristan Orta Avrupa’da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir Avrupa birliği üyesi ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, OECD, NATO, AB, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir. Ülkedeki resmi dil, Fin-Ugor dillerinden olan ve Avrupa Birliği’nin 24 resmi dilinden biri olan Macarca’dır. Nüfusu 10 milyon civarında olan Macaristan’ın para birimi forint’tir.(100 forint= 1.05 tl) Yaşam diğer Avrupa birliği ülkelerine göre daha ucuzdur. Fiyatlar ortalama Türkiye ile aynıdır.

Havacılık ise Macaristan’da çok yaygın ve gelişmiştir. Özellikle hobi olarak birçok insan tarafından yapılmaktadır. Örneğin alışveriş yaptığınız bir marketin sahibinin bile CPL lisansının olması sizi şaşırtabilir. Ortalama her köyde çim pist dahi olsa iniş kalkış yapabileceğiniz bir pist bulmak veya yerde park halinde duran bir uçak veya planör görmeniz mümkündür. Ancak ekonomik olarak diğer Avrupa birliği ülkelerine göre daha fakir sayılan Macaristan son yıllarda havacılık alanında büyük atılım yaparak EASA çatısı altında profesyonel uçuş okulları faaliyetlerine başlamıştır. Şimdi Macaristan’da alacağınız bir eğitimin size faydalarını anlatmak istiyorum.

Öncelikle EASA üyesi olan uçuş okulundan alacağınız lisanslar Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyada geçerli olacaktır. Bugün Türkiye’de pilot öğrenciler en fazla 2 bilemediniz 4 havalimanına iniş ve kalkış yapabilmekte ve bu havalimanlarında mevcut aletli iniş koşulları ne ise hep aynı prosedürü uygulayarak iniş yapmaktadırlar. Tabii bir de gerçekleştiremedikleri İngilizce komünikasyonu da ayrı bir konu. Bunun tam aksine Macaristan’da uçuş eğitimi alan bir pilot adayı öğrenci 10’dan fazla değişik aletli iniş prosedürlerini uygulamakta ve EASA İngilizce komünikasyon yaparak uçmayı mükemmel bir şekilde öğrenebilmektedir. Örneğin daha ilk alacağınız PPL lisansında dahi birçok değişik havaalanına iniş kalkış yapma şansı bulacak ve tecrübe kazanacaksınız. IR eğitiminde özellikle Hırvatistan, Slovenya , Slovakya, Romanya gibi ülkelerdeki havaalanlarına uçarak başka bir ülkenin hava sahasının nasıl kullanılacağını öğrenmiş oluyorsunuz. Yılın yaklaşık 11 ayında uçuşa müsait hava şartları sayesinde her zaman uçuş yapabilmektesiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğitiminizin ilk gününden son gününe kadar İngilizce eğitim almanız size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Daha pilotluk hayatınızın başında en az ICAO LEVEL-4 alarak büyük bir avantaj sağlamış olacaksınız. Çünkü ICAO LEVEL sınavını geçmeden hiç bir check right uçuşunu yapamazsınız.

Tabii en önemli konulardan birisi eğitim ücretleri ve diğeri ise zamanıdır. Bugün Türkiye’de uçuş okulu fiyatları ortalama 65.000-70.000 Euro civarındadır.(gizli giderler hariç örneğin uçuş yapacağınız havaalanına gidiş ücretiniz gibi) Macaristan’da ise bu fiyatlar ortalama 40.000-45.000 Euro civarındadır. Ayrıca en büyük farklardan biriside parayı peşin vermemeniz. Yani  ne kadar eğitim görmüşseniz o kadar para ödüyorsunuz. Örneğin PPL safhasında 10 saat uçuş yaptınız bunun karşılığında 1500 Euro veriyorsunuz. Bu da sizin hem bütçenizi korumakta hem de eğitiminizi garanti altına almaktadır. Şimdi gelelim zaman konusuna en basit olarak PPL safhasından bahsedelim. Türkiye’de PPL’i en kısa sürede verebilen uçuş okulu 4-5 ayda verebilmektedir. Ortalama süre ise 6-7 aydır. Macaristan’da ise bu süre ortalama 40-45 gündür. En kötü ihtimalle 2 aydır. Aradaki zaman farkı bu kadar basittir! Toplam süre ise 0 TO ATPL Türkiye’de 18-24 ay iken Macaristan’da 10-14 aydır.(öğrencinin ATPL teori derslerini zamanında vermesine bağlıdır). Peki bu süre aralığı neden bu kadar fazladır? Cevabı ise yine çok kolaydır. Çünkü Macaristan’da ATPL teori dersleri esnasında uçuş yapabilmektesiniz. Bu da öğrenciye büyük bir zaman kazandırmaktadır.

Tabiki bu konulardan bahsederken her şey bu kadar kolay mı gibi bir soru aklınıza gelebilir? Tabi ki her şey bu kadar kolay değil. Özellikle Türkiye’de olduğu gibi Macaristan’da da okul seçimi çok önemli. Çünkü okulların durumu çok farklı. Örneğin okulları incelerken okulların sahip oldukları uçak sayılarına, uçuş öğretmenlerinin sayısına ve ön önemli diğer bir husus ise kapasitelerine çok dikkat edin. Örneğin fiyatlara baktığınızda Macaristan’da çok ucuz okulları bulabilirsiniz. Ancak bu fiyat farkları uçak tiplerine ve kapasitelerine göre değişmektedir. Tabii birde okulların sahip oldukları yetki belgelerini EASA’nın ana sayfasına girerek kontrol etmeniz İleride bir sürprizle karşılaşmanızı önleyecektir.

Sonuçta kısaca anlattıklarımızı bir tablo şeklinde gösterirsek

.                       Türkiye .                                Macaristan

Lisans.               JAA.                                      EASA

Ücret.            60.000-70.000                       40.000-45.000

Zaman.               18-27 ay.                               10-15 ay

Ödeme.                 Peşin.                             Gördüğün eğitim kadar

Eğitim dili.           Türkçe.                               İngilizce

Bütün bu bilgiler eşliğinde her şeyden önce kendinize güvenin ve inanın. Bütçenizi hesaplayın. İyi araştırın ve kararınızı verin. Kalkış sayınızın iniş sayınıza eşit olması dileğiyle. İyi uçuşlar…